10 huge Retail Rip-offs

Discussion in 'Et Cetera, Et Cetera' started by B_JasonDawgxxx, Nov 30, 2008.

  1. B_JasonDawgxxx

    B_JasonDawgxxx New Member

    Joined:
    Apr 22, 2008
    Messages:
    5,564
    Likes Received:
    5
    Gender:
    Male
    Location:
    Beverly Hills Calif
    10 huge retail rip-offs you can no longer afford to ignore, despite your cravings

    Ken and Daria Dolan


    With times tight, everyone is looking for ways to save money. One way to do that is by making sure you get the most bang out of every hard-earned dollar you spend. So today we're going to reveal some retail rip-offs that give you less than your money's worth.
    These tips aren't about scrimping or cutting out life's little luxuries -- we just want to show you some places where you are paying big price mark ups and may not realize it. Once you see just how little you are getting for your money, you can save a lot with just a few simple changes. Like...

    1. Wine in restaurants
    The markup on wine in restaurants is outrageous -- 100 to 200% more than what you would pay at the store if you buy by the bottle. It's a whopping 300 to 400% markup if you buy wine by the glass! To make it even worse, the highest markups are on the lowest priced wines.
    Here's one thing you can do to combat wine markups: If your state/restaurant allows it, bring your own bottle and pay a small fee for the restaurant to open and cork it for you. You'll normally pay about $10.
    Option two: Find out if the restaurant has an "off premises" license that allows you to take open wine bottles home with you. If so, you'll save money when you buy the full bottle even if you don't plan to drink it all. Simply cork it at the end of your meal and bring it home to enjoy later.


    2. Pre-cut fruits and vegetables
    Pre-cut fruits and vegetables didn't even exist 10 years ago, but Americans spent more than $600 million on prepared salads alone last year. According to Information Resources, Inc., pre-cut vegetables are the fastest-growing category of produce.
    We understand that grabbing pre-cut fruit and vegetables can help cut down on your time in the kitchen, but that small convenience carries a big price. It's safe to say you are paying at least double the cost for pre-cut produce versus buying their whole counterparts. Another negative – you aren't getting all the vitamins you think. Tests have shown that pre-cut vegetables, for example, start losing their vitamin C once they are cut!

    3. Popcorn
    You don't need us to tell you that the price of popcorn at the movie theater amounts to highway robbery, but it might be even worse than you thought. According to a professor at the University of California-Irvine, you're paying a 1,300% markup on that tub of buttery popcorn!
    When you do the math, $5.50 for that bucket makes an ounce of popcorn more expensive than fillet mignon!

    4. Anything at eye level in the grocery store.
    Here's a great inside tip that we got from a store manager: You'll pay more for items at eye level on the grocery store shelves.
    Products with the highest markups get that prime shelf space because the store gets a share of those fat profits. Less profitable products get high and low shelf space at the supermarket, so that's where you are likely to find the best bargains.

    5. Brand-name medication
    Next time you are shopping for an over-the-counter medication (such as Tylenol or Nyquil), give a closer look to the generic versions next to them on the shelf. A general rule of thumb is that you'll pay 30 to 40% more for name brand medication versus generics.
    Most of that cost difference is because of the money that brand name companies spend on marketing and packaging. As long as you are getting the same medication and the same results, why pay for their ad budget?
    Check the active ingredients and dosages on each box or bottle to be sure they are the same. If so, save big with the generic. If you have any questions, ask your pharmacist or doctor.

    6. Bottled Water
    Did you know that the two biggest brands of bottled water in America --Dasani and Aquafina -- are nothing more than purified tap water? In fact, estimates are that 40% of all bottled water is tap water. At close to $2 a bottle, bought alone, that makes bottled water one of the biggest retail rip-offs.
    For the price of one bottle of Evian, a San Franciscan can receive 1,000 gallons of tap water. According to "Message in a Bottle" by Charles Fishman, bottled water can cost 10,000 times more than tap water -- about $10 per gallon for high-end brands. And more than 90% of that cost is in the bottle, lid and label -- NOT producing the water.
    If you are concerned that your tap water is not as clean as bottled water, buy a water pitcher with a filter or install a filter on your faucet. Then buy re-usable bottles to fill and take with you when you are on the go.

    7. Produce at organic groceries
    The huge boom in buying organic produce has led to a huge boom in prices. You'll pay 30 to 50% more for organic produce -- sometimes more if something is not in season. Now, that may be completely worth it to you, but if you are looking for ways to save, here are a few ideas.
    First, shop at your local farmers markets and look for farmers growing organically. They likely won't be charging big markups. Next, consider notbuying organic when you are shopping for types of produce that use very little pesticide. The top 10 types of produce with the lowest pesticide levels are (starting with the lowest): onion, avocado, sweet corn (frozen), pineapples, mango, asparagus, sweet peas (frozen), kiwi and bananas.

    8. Non-organic produce at organic groceries
    Just because produce is being offered at an organic store, does not mean it's organic! Be sure to check the signs and labels before you buy. Non-organic produce often still carries a hefty mark-up at specialty stores.
    You could end up paying 30 to 50% more for the same non-organic apples or tomatoes you could get at your regular grocery store. Buyer beware -- read the labels!

    9. Coffee
    Coffee mark-up is insane. And we're not just talking about the fancy "mocha grande latte with soy" kind of coffee. A plain ol' cup of joe can carry an absurd markup.
    A plain 16 oz. cup of coffee at Dunkin Donuts costs $1.75. You'll pay at least that for a much smaller cup at most restaurants. Consider that a plain 16 oz. cup at home will cost you about $.55.
    We're not telling you not to enjoy that occasional coffee run. But just one cup of coffee a day at home rather than buying it could save you $438 a year.

    10. French fries at restaurants
    French fries are a big profit maker for restaurants. A 10 ounce potato makes about 90 french fries (that's about the serving size for large fries at a fast food restaurant). That potato costs about 30 cents, but brings the restaurant about $1.75.
     
    #1 B_JasonDawgxxx, Nov 30, 2008
    Last edited: Nov 30, 2008
  2. allan1015

    allan1015 New Member

    Joined:
    Apr 14, 2007
    Messages:
    121
    Likes Received:
    0
    Gender:
    Male
    Location:
    Orlando, FL
    In addition, bottled water is a disaster for the environment! It takes three times the amount of oil to make the bottle for the number of ounces of water the bottle holds. in example a 32 oz bottle of water requires 96 oz of oil to make the plastic bottle. Plus the plastic bottle leeches unhealthy compunds into the water if you use it multiple times to hold your water.
     
  3. ZOS23xy

    Gold Member

    Joined:
    Mar 22, 2007
    Messages:
    5,073
    Albums:
    1
    Likes Received:
    7
    Location:
    directly above the center of the earth
    I avoid restaurants except for three to five times a year, and I can't eat the portions they serve me. Doggie bag time.

    I distill my own water. The area I live at has wells, and quite a bit of calcium. Costs about ten cents per gallon.

    Buy local.
     
  4. EagleCowboy

    EagleCowboy Well-Known Member

    Joined:
    Feb 10, 2007
    Messages:
    1,031
    Albums:
    1
    Likes Received:
    136
    Gender:
    Male
    Location:
    TEXAS
    If the liquid is cold, then it's very little. Now if the liquid is hot, it's going to be quite a bit. Bisephenol A is what you should be worried about for the kids. Men also.


    Did you know that most major auto parts retailer pay $5-$10 for their best car batteries, then sell it to you for $70-$100?
     
  5. Phil Ayesho

    Gold Member

    Joined:
    Feb 26, 2008
    Messages:
    5,591
    Likes Received:
    878
    Gender:
    Male
    Location:
    San Diego
    In China you can buy Jeans for $3 and shirts for $2... and the manufacturer is making a profit at that price.

    Like it or not, capitalism drives the price of EVERYTHING up by putting several middle men between you and raw production.

    In general... what you pay retail for electronics is 5 times its true production cost.
    For clothing, 15 times its true production cost.

    Get used to it. Captialism is about RAISING prices as high as the traffic will bear.

    But then... its how all of us get money in a paycheck.
     
  6. WangerOver

    WangerOver Member

    Joined:
    May 27, 2006
    Messages:
    136
    Likes Received:
    1
    Gender:
    Male
    Location:
    Chicago, IL
    I force myself to not buy bottled water and pre-cut fruits. But I have to have my popcorn in a movie theater. That's when I treat myself.
     
  7. devron

    devron New Member

    Joined:
    Nov 6, 2008
    Messages:
    125
    Likes Received:
    0
    Gender:
    Male
    Location:
    Wes-Vahginia
    Does anyone actually buy pre-cut fruit? I don't think I've ever seen someone buy any in my days afterschool as a grocery bagger. IMO, the only thing that makes a little sense to buy pre-cut is if you get half a watermelon or something just so it doesn't go to waste. Unless you can put one down in a day or two like me.
     
  8. ZOS23xy

    Gold Member

    Joined:
    Mar 22, 2007
    Messages:
    5,073
    Albums:
    1
    Likes Received:
    7
    Location:
    directly above the center of the earth
    I can think that elderly people who live alone with hands that shake a little bit would purchase precut fruit and veggies. I've seen some elderly folk pick up the pre cut material and when they go to pay the hands quiver a lot trying to pull the bills out of their wallets.

    So have empathy folks. They found a way for old people to part with their money.
     
  9. Roscoz

    Verified Gold Member

    Joined:
    Oct 11, 2007
    Messages:
    1,024
    Albums:
    1
    Likes Received:
    7
    Gender:
    Male
    Location:
    Edinburgh
    Verified:
    Photo
    when you say pre cut fruit ? do you mean like a selection of fruit pre-prepared ? if so yes as its quick and easy :p
     
  10. Jovial

    Gold Member

    Joined:
    Apr 11, 2006
    Messages:
    2,404
    Albums:
    1
    Likes Received:
    5
    Gender:
    Male
    Location:
    CA
    How do you distill it? Or do you just purify it with a water purifier?
     
  11. B_JasonDawgxxx

    B_JasonDawgxxx New Member

    Joined:
    Apr 22, 2008
    Messages:
    5,564
    Likes Received:
    5
    Gender:
    Male
    Location:
    Beverly Hills Calif
    I used to buy pre cut fruit. Since my husband and I now live together. I no longer buy it. Its just a waste.
     
  12. rob_just_rob

    Gold Member

    Joined:
    Jun 2, 2005
    Messages:
    6,037
    Likes Received:
    9
    Location:
    Nowhere near you
    I know this is a rip-off, but it's unavoidable, usually. Food in restaurants is generally a rip-off as well, but you're paying for the experience, just the same way you are when you go to the theatre and pay $120 to see a play that you could have seen at the community theatre for a small donation.

    I'll buy prepared salads, occasionally. You're paying for the convenience here. Pre-cut fruit, no.

    Everything else, I already avoid.
     
  13. EagleCowboy

    EagleCowboy Well-Known Member

    Joined:
    Feb 10, 2007
    Messages:
    1,031
    Albums:
    1
    Likes Received:
    136
    Gender:
    Male
    Location:
    TEXAS
    Did you also know that your utility company will turn down the amperage on your power which forces your appliances to work harder, die sooner, and chew up more electricity in the process? Then they have the absolute gall to tell you how to "save money" on your electric when they're the ones forcing you to burn more power ?

    Did you know that gasoline expands when it gets hot but the pumps can't compensate for this? So we have been overpaying by about $700 million/year all this time for gas that we never got that we did actually pay for. It's further compounded by the fact the watchdog group that WE pay to keep this from happening voted to do nothing about it.
     
  14. D_CountVonBhigBohner

    D_CountVonBhigBohner Account Disabled

    Joined:
    Oct 23, 2008
    Messages:
    2,697
    Likes Received:
    23
    Wow...I'm gettin ripped off all over the place lol
     
Draft saved Draft deleted